Pieseň ES 159
Do neba, do neba vstúp, nebeský Kráľu, len tam hodnú Teba prijmeš večnú chválu, len tam skvie sa Tvoja odmena, v Bohu zložená, v Bohu zložená.
Čítanie Božieho slova z Jer 31, 31 – 34
„Ajhľa, prichádzajú dni – znie výrok Hospodinov – keď uzavriem novú zmluvu s domom Izraela a s domom Júdu. Nie zmluvu, ktorú som uzavrel s ich otcami, keď som ich zobral za ruku, aby som ich vyviedol z Egypta, zmluvu, ktorú oni zrušili, hoci ja som bol ich pánom – znie výrok Hospodinov. Lebo toto bude zmluva, ktorú uzavriem s domom Izraela po oných dňoch – znie výrok Hospodinov: Svoj zákon vložím do ich vnútra a vpíšem im ho do srdca; ja budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom. Potom už nikto nebude viac poučovať blížneho ani svojho brata: Poznajte Hospodina! Lebo všetci ma budú poznať, od naj menšieho až po najväčšieho – znie výrok Hospodinov – lebo im odpustím ich viny a na ich hriech si už nespomeniem.“
Milí bratia a sestry!
Dni, ktoré uplynuli medzi vstúpením Pána Ježiša Krista na nebesá a Jeho návratom v Duchu Svätom, sú veľmi zaujímavým a inšpiratívnym obdobím.
Rozlúčka
Učeníci majú za sebou rozlúčku s Pánom Ježišom. Už druhú v priebehu niekoľkých týždňov. Veď len nedávno Ho oplakali pri smrti a už zasa od nich odchádza. No teraz je to iné. Vtedy v tom bol strach a sklamanie. No dnes…
Škola dôvery
Ak nejakému človeku dôverujeme, robíme tak na základe skúsenosti. Ľahšie dôverujeme niekomu, kto už viackrát dodržal slovo a urobili sme si o ňom dobrú mienku. Podobné je to aj vo vzťahu s Pánom Ježišom. Aj Jemu učeníci najprv nedokázali veriť úplne všetko. Postupne však, ako boli svedkami Jeho zázračných skutkov, uzdravení ba dokonca vzkriesení, poznávali, že je Boží Syn – Mesiáš – Kristus. Aj tak ale ešte neboli dokonale vyškolení v absolútnej dôvere k Nemu. Svedčí o tom skutočnosť, že nedokázali brať úplne vážne predpoveď o Jeho vzkriesení. Veď ani jeden z nich reálne na tretí deň vzkrieseného Majstra nečakal. Ale teraz, teraz Ho už videli vzkrieseného a pochopili, že čo hovorí, myslí vážne, nech by to znelo hocako absurdne. Preto teraz, keď znova odišiel, už o Jeho prísľube návratu nepochybovali. Až teraz boli pripravení na to, čo malo prísť, aj keď o tom ešte sami nemali jasnú predstavu. Táto rozlúčka preto už nebola rozlúčkou strachu a sklamania ale dôvery.
Čakanie v chráme
Pán im prikázal zostať v meste (L 24,49) a my čítame, že oni sa vrátili do Jeruzalema a celé dni boli v chráme a oslavovali Boha (L 24,53). To je plod ich školy dôvery. Nevedia, čo Ježiš pre nich chystá, no úplne Mu dôverujú a už teraz Ho oslavujú.
Zlý svet
Prorok Jeremiáš pôsobil na prelome 6. a 7. storočia pred Kristom a to v čase, kedy sa nad Izraelom sťahovali mračná definitívnej porážky zo strany kráľa Nabukadnecara. Táto tvrdo dopadla na národ v roku 587 pred Kristom, kedy Nabukadnecar definitívne zničil Jeruzalem, podpálil chrám a odvliekol skoro všetok ľud do Babylonu.
Nový svet
A predsa Jeremiáš hovorí o krásnych veciach. V celej 31. kapitole opisuje návrat Izraela do vlasti, bohatosť krajiny a radosť jej obyvateľov. Táto však nenastane len pre hmotné statky ale najmä preto, že Hospodin odpustí svojmu ľudu a zmieri sa s ním. To je to, čo prinesie ľuďom skutočné šťastie a radosť.
Šťastie
Mnoho ľudí si pod šťastným životom predstavuje hojnosť pre telo. Jeremiáš však dnes opisuje svet, v ktorom Hospodin zabudne na hriech ľudí a spôsobí, že všetci Ho budú poznať a budú Ho oslavovať. To je to, čo je počiatkom všetkej radosti. Nie krásne domy či úrodné polia sú zdrojom radosti pre ľud ale to, že Boh ich znova zachránil. Uzavrel s nimi novú zmluvu, zjavil sa im vo svojom skutku a oni tak mohli byť opäť svedkami Jeho milosti.
Dôvera v nové veci
Ako mohli Izraelci na začiatku 7. storočia pred n. l. očakávať takýto nový svet, keď im hrozili vojny a pád krajiny? Ako mohli učeníci očakávať veľké veci, keď Ježiš odišiel a oni zostali sami vo svete, ktorý len krátko predtým ich Majstra ukrižoval? A ako môžeme my očakávať niečo dobré, keď vidíme okolo seba toľko zla a jedna správa je horšia ako druhá? Jedine v dôvere, ktorú má človek na základe pozitívnej skúsenosti s Bohom. Izrael už zažil vyvedenie z Egypta, ktoré im aj dnes Jeremiáš pripomína, preto vie, že Boh môže vyviesť svoj ľud z otroctva ak chce. Učeníci zažili smrť i vzkriesenie Pána Ježiša, preto vedia, že môže urobiť veci, ktoré by si oni nikdy nepredstavovali. A my? Máme aj my nejakú pozitívnu skúsenosť s Pánom Bohom? Videli sme v našom živote, že sa nejako dokázal, prejavil svoju moc, dal nám vedieť že je s nami? Ak áno, potom aj my máme za sebou nejakú tú lekciu, ktorá nám má povedať, že Boh môže robiť stále nové a nové veci.
Izraelci nevedeli, ako a kedy ich Boh zachráni z Babylona. Učeníci netušili, kto je Duch Svätý ani to, kedy a ako príde. Ale stalo sa a oni sa dočkali nových vecí. Aj my si možno kladieme niekedy otázku: „Ako by to Pán Boh mohol urobiť?“ Ale to, že my nepoznáme odpoveď neznamená, že ju nepozná Pán. On má svoj plán a určite ho aj pri dnešnom svete naplní. Nám ostáva len Mu dôverovať a čakať a to najlepšie tak, ako to robili učeníci: zotrvávajúc v oslave Boha v chráme. Preto radostne Pána Boha oslavujme a spoliehajme sa na Neho vo všetkom, čo nás ešte len čaká, aj keď o tom dnes ešte nič nevieme. Amen.
Modlitba
Pane Ježiši Kriste, Ty si mnohokrát ukázal svoju moc, dokázal si svojou smrťou a vzkriesením víťazstvo nad diablom a prejavil sa neraz aj v našom živote. Za to všetko Ti ďakujeme a oslavujeme Ťa vyznávajúc, že Ty si Kristus, Syn Boha živého. Prosíme Ťa, uč a povzbudzuj nás v trpezlivej dôvere, aby sme sa na Teba vo všetkom spoliehali a dôverovali Tvojim slovám a Tvojim zasľúbeniam napriek zlu, ktoré vidíme okolo seba. Kiež kráčame životom vo viere, že Ty máš všetko v rukách a máš svoj plán pre tento svet i pre nás a neustále tvoríš nové veci, ktoré nám budú na dobro a Tebe na slávu. Amen.
Pieseň ES 163
Pane môj, ja tu zostávam v biede mnohej, v úzkosti, Ty na výsosť vstupuješ, tam k Otcovi do radosti. Čo si počnem bez Teba? Vezmi i mňa do neba, alebo tu, Pane milý, zostaň so mnou v každej chvíli.