Vzdelávanie kantorov je jednou zo zásadných priorít Výboru cirkevnej hudby a hymnológie (VCHaH). Okrem projektu Škola cirkevných hudobníkov, Výbor v spolupráci s EMC organizuje pravidelné kantorské a dirigentské kurzy. Kantorské kurzy sa uskutočňujú dvakrát v roku, prvé vo Východnom a druhé v Západnom dištrikte. Musím však s poľutovaním skonštatovať, že kantori prejavujú minimálny záujem o kurzy v Západnom dištrikte. Kurzy s lektormi predstavujú jedinečnú príležitosť overiť si svoje hráčske schopnosti, predstavujú možnosť diskutovať o problémoch v oblasti cirkevnej hudby, kantori môžu zistiť nedostatky vo svojej hre a majú príležitosť dozvedieť sa spôsoby a možnosti odborného ovládania a využitia organa. Preto, nám veľmi záleží aby sa týchto vzdelávacích podujatí zúčastnilo čo najviac cirkevných hudobníkov.
V minulých rokoch boli snahy o sfunkčnenie spevníkovej komisie za účelom práce na novom evanjelickom spevníku. Z toho dôvodu sme na kurzy v Prešove pozvali celocirkevného kantora Českobratřskej cirkvi evanjelickej v Česku Ladislava Moravetza, ktorý sa podieľal na vzniku nového spevníka v ČCE. Brat Moravetz je odborník v oblasti cirkevnej hudby, hudobný pedagóg a skladateľ. Odborné vzdelanie získal na Cirkevnej hudobnej škole a fakulte v Berlíne. Svoje poznatky zo zahraničia zúročil neskôr doma. Stal sa vedúcou osobnosťou cirkevnej hudby v Česku, založil Seminár cirkevnej hudby Evanjelickej akadémie a je delegátom Európskej konferencie pre evanjelickú cirkevnú hudbu. V značnej miere pomohol a poskytol cenné rady pri založení Školy cirkevných hudobníkov v ECAV na Slovensku.
Brat Moravetz predstavil kantorom nový spevník a organový sprievod, taktiež poskytol kantorom cenné informácie ako prebiehal proces vzniku nového spevníka. Nový spevník vznikal takmer 18 rokov (Starší spevník z roku 1979 v ČCE vznikal 40 rokov a Evanjelický spevník ECAV na Slovensku 30 rokov). Spevníková komisia v ČCE bola zostavená zo 6 až 8 členov, ktorí mali svoje pracovné tímy. Členovia komisie demokratickým spôsobom, hlasovaním a diskusiami prinášali dôležité rozhodnutia o obsahu a finálnom stvárnení spevníka. Vo viacerých aspektoch sa nechali inšpirovať novým Evanjelickým spevníkom zo Švajčiarska. Nový spevník obsahuje 60% starších piesní a 40% novej tvorby. V spevníku sa nachádzajú piesne rôznych žánrov a štýlov, v jednohlasnej a viachlasnej úprave. Môžem skonštatovať, že sa jednalo o náročný projekt, ktorého cieľom bolo priviesť na svet kvalitný a odborný spevník, reflektujúci potreby človeka 21. storočia a s prihliadnutím na tradíciu a dedičný odkaz protestantského chorálu. Nový spevník musel vo všetkých ohľadoch vykazovať pozitívny posun, aby sa stal kvalitnejším a aktualizovaným oproti tomu predošlému.
Praktická časť kurzov prebiehala v priestoroch Cirkevnej základnej umeleckej škole sv. Mikuláša v Prešove. Touto cestou veľmi pekne ďakujeme vedeniu školy za možnosť využiť ich priestory a nástroje na škole.
Kantori boli rozdelený do dvoch skupín, začiatočníkov a pokročilých. Skupinu začiatočníkov viedol predseda VCHaH Janko Siroma a skupinu pokročilých hosťujúci lektor Ladislav Moravetz.
V skupine začiatočníkov sme poskytli základné pokyny o organe, spôsobe registrovania a hry na nástroji. Zamerali sme sa na motivovanie kantorov používať notové materiály, skladby a chorálové sprievody. Dôraz sme kládli na presnosť notového zápisu, dodržanie hodnôt nôt a presný rytmus a metrum. Sú to základne nedostatky, ktoré s kantormi riešime, preto aj touto cestou apelujem na kantorov aby sa snažili pri čítaní nôt dodržať správny rytmus, metrum a presnú dĺžku hodnôt nôt.
V skupine pokročilých mali kantori možnosť konzultovať svoje pripravené chorály a skladby. Brat Moravetz im poskytol cenné rady a usmernenia v oblasti improvizácie. V neposlednom rade praktickou ukážkou predstavil svoju vlastnú tvorbu na organe.
Uvedomujeme si, že kantorské kurzy nemôžu z kantora urobiť organového virtuóza, ale s určitosťou môžeme potvrdiť, že mu môžu pomôcť a upozorniť ho na chyby, ktoré robí. Kurzy môžu motivovať hráčov k neustálemu zlepšovaniu sa v činnosti, ktorú vykonávajú na česť a slávu Pánu Bohu a ľuďom na radosť a potešenie.
Preto pozývam kantorov, aby využívali tieto príležitosti a aktívne sa zúčastňovali týchto podujatí.
Touto cestou ďakujem Edukačno-misijnému centru ECAV, najmä bratovi Matejovi Oráčovi, za celoročnú pomoc na poli vzdelávania cirkevných hudobníkov.
Najbližší dirigentský kurz sa uskutoční 13. apríla 2024 Liptovskom Mikuláši, pod vedením odborníka a člena VCHaH doc. Mgr. Ondreja Šaraya, ArtD., na ktorý Vás srdečne pozývame.
Spievajte Hospodinovi, zvelebujte jeho meno deň čo deň ohlasujte jeho spásu!
Spievajte a hrajte Mu! Rozprávajte o všetkých Jeho divných skutkoch! Amen
Predseda Výboru cirkevnej hudby a hymnológie, MgA. Janko Siroma, Ph.D.