Domáca pobožnosť na 24. nedeľu po Svätej Trojici (10. november 2024)

Pieseň ES 676

Ja som pre večnosť narodený a v lepšom svete raz žiť mám, nebude život môj zničený, aj keď sa tela zborí stan, nie som tu iba pre časnosť, určený som aj pre večnosť.

Čítanie Božieho slova z L 12, 1 – 3

„Vtom, keď sa zišlo zástupu na tisíce, takže šliapali po sebe, začal hovoriť predovšetkým svojim učeníkom: Varujte sa kvasu farizejov, to jest pokrytectva. Lebo nieto skryté, čo by nevyšlo najavo, a nieto tajné, čo by sa nevyzvedelo. Preto, čo ste povedali potme, počujú na svetle; a čo ste do uší šepkali v komôrkach, budú rozhlasovať zo striech.“

Milí bratia a sestry!

Dnešnou nedeľou vstupujeme do záveru cirkevného roka, tvoreného jeho troma poslednými nedeľami. Tie nám hovoria o znameniach konca, poslednom súde a bdelom očakávaní. Všetko veci, ktoré súvisia s odchodom človeka z tejto časnosti do blahoslavenej večnosti.

Znamenia konca

V lete ma na dovolenke v Tatrách pristavil istý muž a spýtal sa ma, či som pripravený na to, že čoskoro príde koniec sveta. Spýtal som sa ho, odkiaľ to vie a on začal menovať vojny vo svete, zemetrasenia a povodne, ktoré sa v tom čase práve diali. Podľa neho je to jasný dôkaz toho, že koniec už príde. Sú to vraj znamenia, o ktorých hovorí Pán Ježiš a ktoré tu nikdy predtým neboli.

Informácie

Argument, že tieto veci tu nikdy neboli, nie je celkom na mieste. V dejinách sa udialo veľmi veľa vojen, zemetrasení i povodní a to aj s oveľa väčšími tragickými následkami ako dnes. Stačí si spomenúť na výbuch sopky Vezuv, ktorá za živa pochovala mesto Pompeje aj s jeho dvadsať tisíc obyvateľmi alebo na 2. svetovú vojnu, v ktorej zahynulo osemdesiat miliónov ľudí. Tragédie sa vo svete vždy diali, no ľudia o nich nevedeli, keďže informácií nebolo toľko ako dnes. Tým vzniká mylný dojem, že kedysi to bolo inak.

Biblia klame?

Samozrejme to neznamená, že Biblia klame. Úkazy ako zemetrasenia, povodne či zatmenia Slnka sú stále Božími znameniami konca, no nie preto, aby sme podľa nich počítali jeho dátum ale aby nám pripomínali krehkosť a pominuteľnosť nášho života i celého sveta a upozorňovali nás na Božiu vládu nad celým svetom. Sme tu na istý krátky čas a raz sa postavíme pred Božiu tvár, lebo Boh všetko stvoril a bude všetko súdiť, On má v rukách začiatok i koniec, On na znamenie svojej moci zatemní Slnko či vyleje vody riek. Našou úlohou pri tom všetkom je na Božiu moc a vládu pamätať a podľa nej v živote konať.

Úprimnosť

Jednou z vecí, na ktorú máme vo svojom živote dbať, je úprimnosť. Pán Ježiš o nej hovorí v dnešných slovách, ktoré, podľa evanjelistu, ani neboli určené zástupom ale Jeho najbližším – učeníkom a teda aj nám. Upozorňuje v nich, že v onen deň nič nezostane skryté a čo človek teraz rozvíja v súkromí svojej mysle, stane sa raz verejne známym.

Vláčik v pivnici

Možno si teraz nejeden z nás pomyslí na rôzne zákutia svojho súkromného či dokonca intímneho života a zľakne sa, že všetko bude odhalené. To mi pripomína jedného môjho známeho, ktorý v práci zastával vysokú funkciu a pestoval si obraz vážneho a seriózneho človeka. Mal však jedno tajomstvo, ktoré pred celým svetom starostlivo skrýval. Miloval detské vláčiky a doma v pivnici mal nainštalovanú celú sieť koľajísk, s ktorými sa po večeroch hrával a preháňal po nich celé vláčikové súpravy sem a tam. Má sa tento muž báť toho, že raz sa všetci dozvedia o tom, čo on považuje za svoju slabosť?

Pokrytectvo

Nemyslím si, že Pán Ježiš má na mysli rôzne stránky nášho súkromného života. Nemyslím si, že Mu ide o to, aby odhaľoval, kto z nás čo má rád, čoho sa bojí, čo ho traumatizuje alebo čo naopak miluje. V Jeho slovách ide o niečo iné. On ukazuje na pokrytectvo farizejov a hovorí, že to je to, čo nemá byť medzi kresťanmi. Pripomína nám to iné Jeho slová: „Nech je vaše áno, áno a nie, nie.“ Ak totiž človek s úsmevom niekoho tľapká po pleci a chváli ho, no v duchu ním opovrhuje alebo ho za jeho chrbtom ohovára, je falošným pokrytcom a jeho falošnosť bude raz zjavená všetkým.

Otvorené vzťahy

Povedať niekomu slovo kritiky alebo pravdivo vyjadriť svoj názor niekedy nie je ľahké. Bojíme sa, že buď zraníme či urazíme onoho človeka, alebo zhodíme sami seba. No jedno i druhé je lepšie ako pretvárka, ku ktorej sa často uchýlime, aby sme sa akýmkoľvek nepríjemnostiam vyhli. To je totiž riešenie iba na krátku chvíľu – kým trvá rozhovor. V tej krátkej chvíli možno netrpí nikto z nás. My s úsmevom povieme pár pekných slov a náš brat si ich radostne vypočuje. No ľudská falošnosť sa buď sama prejaví alebo prinesie nejaké neblahé následky napríklad tým, že náš brat sa bude boriť ťažkosťami, o ktorých sme mu vopred otvorene nepovedali. Pán Ježiš nás chce uchrániť pred takýmito následkami, preto nabáda k otvorenosti aj vo chvíľach, kedy to možno nie je príjemné.

Maska

Človek, ktorý hovorí neúprimne, podobá sa hercovi, ktorý si na tvár dáva masku, aby vyzeral ako niekto iný. Pán Boh ani Pán Ježiš však nemá masku a ani žiaden človek pred Neho nemôže predstúpiť v maske. Nevadí preto, ak máš rád vláčiky alebo ak pred svetom skrývaš, že sa bojíš tmy. Vadí však, ak máš masku. Masky budú v onen deň sňaté a svetu bude odhalená pravá tvár každého jedného z nás. To je zmysel dnešných Pánových slov.

Majme preto otvorené vzťahy a snažme sa vždy povedať to, čo si myslíme, aj keď je to niekedy nepríjemné. Amen.

Modlitba

Pane Ježiši Kriste, Ty si hovoril vždy otvorene, pomenovával hriech a vytýkal hriešnikom ich chyby. Vieme, že nám nie je dané súdiť a nechceme iných ani posudzovať ani odsudzovať. Potrebujeme však od Teba múdrosť, podľa ktorej by sme vedeli hovoriť úprimne aj o nepríjemných veciach tak, aby sme pomenovali to zlé no pritom sa sami nevyvyšovali a iným neubližovali. Daj nám, prosíme, tejto múdrosti a v moci svojho Ducha rob nás ľuďmi bez pokrytectva, aby sme tak ako Tvoji nasledovníci mohli vydávať svedectvo pravde, ktorou si Ty sám. Amen.

Pieseň ES 687

Ku koncu sa deň skláňa, blíži sa nočný čas; či vaše lampy žiaria a či bdie každý z vás? Nastane úsvit ranný, keď skryté zjaví sa, nuž buďte prichystaní privítať Ženícha!