Zelený les – pietne miesto holokaustu na pôde CZ ECAV Modra-Kráľová nie je len pamätníkom, ale je živým komunitným miestom. Každoročne začiatkom septembra sa otvára verejnosti a prináša novú výstavu fotografií a koncerty najmä židovskej hudby. Podujatia organizuje CZ ECAV na Slovensku v Modre-Kráľovej spolu s Občianskym združením „Poľné ľalie“ ako pripomienku Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý pripadá na 9. september. Pripomíname si však nielen obete holokaustu, ale aj rasového a akéhokoľvek iného násilia. Týmito aktivitami v Zelenom lese chceme prispievať k budovaniu historickej pamäte, lebo odtrhnutosť od vlastnej histórie pôsobí devastačne aj na prítomnosť a budúcnosť nás všetkých. Snažíme sa nahlas hovoriť príbehy, ktoré nám môžu pomôcť objektívne sa vyrovnať s našou minulosťou. A je jedno, či sú to príbehy vyslovené slovami, hudbou alebo príbehy zachytené na fotografiách.
Tohtoročné podujatie v Zelenom lese sme nazvali PORAJMOS, čo je označenie pre rómsky holokaust, presnejšie genocídu Rómov – proces cieleného vyhladzovania Rómov počas II. svetovej vojny nacistami. Historici odhadujú, že nacisti a ich spolupracovníci zabili počas 2. svetovej vojny 220 000 až 500 000 Rómov, niektoré odhady hovoria dokonca o počte 1,5 mil. Pamätný deň rómskeho holokaustu pripadá na 2. august a má byť pripomienkou udalostí spred 80 rokov, kedy v noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo v plynových komorách v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zavraždených takmer tritisíc rómskych mužov, žien, detí.
Podujatie PORAJMOS bolo rozdelené na dve časti. V sobotu 31. augusta vystúpila arménska hudobníčka Karin Sarkisjan. Vynikajúca skladateľka, klaviristka, speváčka žije už viac ako 30 rokov na Slovensku. Vyniká krásnym zamatovým hlasom a s obľubou sa venuje zbieraniu a aranžovaniu ľudových piesní. Je vyhľadávanou umelkyňou pre rôzne hudobné zoskupenia a hosťuje na koncertoch skupín ako Balkanansambel, Bashavel či Pressburger Klezmer Band. Venuje sa tiež scénickej hudbe – spolupracovala napríklad so Slovenským národným divadlom či s Martinským komorným divadlom a inými. Patrí medzi top interpretov world music na Slovensku aj v Čechách.
Na koncerte v Zelenom lese spievala najmä židovské a arménske ľudové piesne, nechýbala však ani slovenská ľudová. Koncert tejto výnimočnej umelkyne s osobitým prejavom bol vskutku silným a krásnym zážitkom.
Tragický osud Rómov počas 2. svetovej vojny priblížila vo svojej prednáške evanjelická farárka Monika Beňová z CZ ECAV Rankovce na východe Slovenska. So svojím manželom evanjelickým farárom Ľudovítom Beňom sa celý svoj profesionálny život venujú práci s Rómami. Sú presvedčení o tom, že vymaniť sa z generačnej chudoby bez pomoci zvonku je veľmi náročné, priam až nemožné. Venujú sa doučovaniu rómskych detí – prvákov na základnej škole, stretnutiam s ich rodičmi k témam ako dôležitosť štúdia, minimalizovanie záškoláctva a pod.
Svoj príspevok ukončila dvomi citátmi z Biblie, ktoré plne vystihli zmysel a cieľ podujatia PORAJMOS, ale aj všetkých ostatných podujatí v Zelenom lese:
„Láska blížnemu zle nerobí. Plnosťou zákona je teda láska.“ (R 13,10)
„Ako chcete, aby ľudia činili vám, tak aj vy čiňte im.“ (L 6,31)
V nedeľu 1. septembra na Službách Božích k začiatku nového školského roka pokračovala téma práce s Rómami spomienkami dvoch členov rómskej komunity z Rankoviec, ktorí porozprávali o svojej životnej ceste a o práci v komunite.
Druhá časť podujatia PORAJMOS sa konala v nedeľu 8. septembra podvečer. Bola venovaná vernisáži výstavy fotografií Tibora Huszára pod názvom “Objektívom do duše” v kurátorskej koncepcii Silvii L. Čúzyovej, známej kurátorky nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Výnimočnosť podujatia podčiarkla aj prítomnosť dcér Tibora Huszára Natálie a Kataríny, ktoré prijali pozvanie a so svojimi spomienkami umožnili prítomným tak trochu nazrieť aj do duše Tibora Huszára. Tibor Huszár posledné roky svojho života prežil v Harmónii, kde pred 11 rokmi – 11. septembra zomrel.
Kurátorka výstavy Silvia L. Čúzyová okrem iného povedala: „Tibor Huszár fotil Rómov desaťročia, dominantne doma vo všetkých kútoch Slovenska. Nepoddajné etnikum, s ktorým zdieľame spoločný priestor od nepamäti, ho fascinovalo. V minulosti sa o nich hovorilo ako o Cigánoch, a tak sa volá aj jeho početný fotografický cyklus. Bol to iniciačný a dôležitý cyklus, ktorý mu priniesol zásadnú odbornú pozornosť, a to napriek tomu, že to bola téma už neprehliadnuteľne “obsadená” svetoznámym českým fotografom Josefom Koudelkom.”
Ďakujeme všetkým, ktorí na podujatie PORAJMOS prišli a dali tak najavo, že naša práca v Zelenom lese má zmysel. Ďakujeme všetkým účinkujúcim a všetkým dobrovoľníkom. Ďakujeme Nadácii SPP, ktorá podporila podujatie „Koncert s vernisážou v Zelenom lese a OZ Poľné ľalie v Modre-Kráľovej ďakuje mestu Modre za dotáciu k tomuto projektu.
Božena Uherčíková
presbyterka CZ ECAV na Slovensku v Modre-Kráľovej